قله بیدستان صعودی خانوادگی

فروردین 1394

قله بیدستان را نیمه پایانی سال 93 به دوستان کوهنورد فراخوان دادم اما پاسخی دریافت نکردم مضافا اینکه اداره پست هم برای ایاب ذهاب اقدامی نکرد. با شروع سال جدید مرتضی برای اجرای یک برنامه کوهپیمائی مکررا  یادآوری می کرد ضمن اینکه قید خانواده را هم به آن اضافه می کرد. من هم برنامه بیدستان را پیشنهاد دادم.

بیدستان قله ای است در روستای بیدستان شهر نصرآباد شهرستان تربت جام که از مشهد تا انتهای جاده ماشین رو 150 کیلومتر فاصله دارد. قله ای است کمتر از سه هزار متر ولی با توجه به ارتفاع پایین نقطه آغاز مسیر کوهپیمائی جدی دارد. افراد شرکت کننده در این برنامه همشیره ام نرگس، پسرم پارسا برادرانم عنایت به اتفاق دخترش زهرا و مرتضی به اتفاق همسرش حضور داشتند. اقتضای برنامه خانوادگی هم البته تقید کمتر به زمانبدی و نظم و انضباط گروهی است.

علیرغم پیشنهادم برای حرکت در ساعت شش صبح، ساعت هشت مشهد را به سمت فریمان ترک کردیم. پس از گذشتن از فریمان و نصر اباد به جاده فرعی سمت راست به سمت روستای بیدستان تغییر مسیر دادیم(پنج کیلومتر بعد از نصرآباد).  بیدستان روستائی کم جمعیت است که در دشت زیر کوه قرار دارد. باد بسیار شدیدی در روستا جریان داشت و متوجه نشدم که این باد همیشگی است یا در آن روز اینگونه بوده . مسیر خاکی را در جنوب غرب روستا ادامه دادیم و تقریبا به پایان جاده رسیدیم. بساط آتش و چای و صبحانه و پس از آن حرکت. علیرغم باد شدید، هوا بسیار خوب و بهاری بود. ساعت 11 راهپیمائی را شروع کردیم.

وارد دومین دره سمت چپ  که پاکوب نمایانی داشت شدیم علیرغم اینکه در برگشت متوجه شدیم مسیر درست نبوده و مسیر درست امتداپاکوب  تا رسیدن به یک کتل با شیب زیاد در سمت چپ بوده است.در راه چندین اسب وحشی هم مشاهده کردیم.

هرچند مسیری که ما رفتیم طولانی تر بود اما  ملایم تر بنظر می رسید. 15:30 به قله فرعی رسیدیم و ده دقیقه بعد قله اصلی که سنگی بود. البته فقط مرتضی و عنایت و من به فله اصلی رفتیم .

هم باد شدیدی می وزید(حدود 80 کیلومتر بر ساعت) و هم بچه ها خسته بودند. راه برگشت را از مسیر دیگیری که ظاهرا مسیر متدواول بوئ انتخاب کردیم و مقارن غروب آفتاب به ماشینها رسیدیم. مختصر خوراکی خوردیم و پس از آن راه بازگشت به مشهد را پیش گرفتیم. حدود ساعت 22 به مشهد رسیدیم.

 

/ 2 نظر / 71 بازدید
زيرزمينيا

مطالبت واقعا عاليه خيلي باحاشون حال کردم همرو خوندم ... دوست داشتي يه نگاه هم به سايت من بکن دمت گرم [قلب][قلب]

حسین وش - دپارتمان چاپ کتاب

سلام و درود شاید شما هم یکی از افرادی باشید که دوست دارید نویسنده باشید اما به دلایلی مالی یا اشنا نبودن با نشر و ... موفق به این کار نشده اید ما روشی را به شما پیشنهاد میکنیم که به راحتی میتوانید کتابتان را با هزینه ی زیر یک میلیون تومان چاپ کنید همچنین میتوانید اشعار و دستنوشته های خود را با هزینه های کم به چاپ برسانید یا پایان نامه ی خود را به کتاب تبدیل کنید همه ی این کارها با هزینه ی کم امکان پذیر است حتی میشه مطالب وبلاگ رو کتاب کرد البته اگه کپی نکرده باشید و خودتون نوشته باشیدش شماره تماس مشاوره رایگان: 09183775334 حسین وش لطفا در صورت امکان سایت مارو در لینک دوستان قرار بدید www.chapketab.ir